Suplement a lek – co warto wiedzieć

Stosowanie suplementów stało się modne w ostatnim czasie. Jednak naukowcy dowodzą, że wcale nie jest to konieczne. Takie wspomaganie się syntetycznymi witaminami i minerałami, może nie być potrzebne, jeśli dana osoba na co dzień dna o prawidłową dietę. Są oczywiście wyjątki i niektórzy wręcz muszą zadbać o to, by dodatkowo sięgać po suplementy. Dzieje się tak w sytuacji np. leczenia antybiotykami, silnego osłabienia, konieczności zrezygnowania z niektórych produktów, ze względu na zalecona przez lekarza dietę itd.
Suplementy – co to za preparaty?
Suplement diety to nie jest to samo, co lek. Substancje lecznicze nie są obecne w takich preparatach, co oznacza, że suplementy nie przechodzą takiej kontroli, jak leki. Są one traktowane tak jak inne produkty żywnościowe. Celem ich stosowania jest dopełnienie prawidłowej diety, jej uzupełnienie, gdy zachodzi taka potrzeba.
Nadmiar suplementów – może być szkodliwy!
Warto uważne czytać ulotki takich produktów. Nie można przyznać kilku preparatów wieloskładnikowych, które dublują te substancje. Nadmiar witamin i minerałów może być wręcz szkodliwy!