Czy przyjmowanie suplementów to dobry wybór

Panuje moda, kreowana przez media, na przyjmowanie różnych suplementów diety. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie są to leki i czy się od nich różnią. Dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzić, czy preparat, który przyjmujemy, jest nam potrzebny, czy jest bezpieczny i jakie są skutki jego nadużywania.
Suplement a lek
Leki przyjmuje się w celu wyleczenia danego schorzenia. Zawierają one substancję o działaniu leczniczym. W przypadku suplementów, nie ma mowy o takim działaniu – on tylko ma wzbogacić dietę. Nie może też być traktowany jako substytut prawidłowego odżywania. To oznacza, że przyjmowanie suplementów nie zwalnia z obowiązku dbania o zdrową i zrównoważoną dietę.
Kiedy warto sięgać po suplementy
Sięganie po suplementy ma sens tylko w przypadkach, gdy występuje niedobory jakieś substancji i uzupełnienie jej samą dietą nie jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić skład suplementu i stosować go zawsze zgodnie z zaleceniem producenta. Dzięki temu unikamy przedawkowania takich substancji, co mogłoby prowadzić do groźnych następstw.