Cynk w suplementacji

Zawartość cynku w organizmie człowieka jest naprawdę niewielka, jednak jego całkowity brak może doprowadzić do zatrzymania części procesów przemiany materii, a co za tym idzie nawet do śmierci. 60% całkowitej ilości cynku znajduje się w mięśniach, natomiast pozostała część w skórze, włosach i paznokciach oraz rogówce i siatkówce oka. Niedobór tego mikroelementu wywołuje nieprzyjemne skutki, dlatego w okresach obniżonej odporności warto zastosować dodatkową suplementację cynkiem.
Cynk bierze udział w syntezie białka i kwasów nukleinowych. Uczestniczy również w produkcji insuliny oraz ma duży wpływ na kurczliwość mięśni. Od jego uczestnictwa zależą również procesy regeneracji tkanek oraz mineralizacji kości. Ponadto pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego.
Dodatkowa suplementacja cynkiem jest sugerowana w stanach braku apetytu, uczucia suchości w ustach, chorobach skóry, zmniejszenia libido, zwiększonej podatności na infekcje wirusowe, spadku sprawności intelektualnej oraz pogorszeniu stanu włosów i paznokci. W niektórych wypadkach wchłanianie cynku może być utrudnione, szczególnie podczas nadmiernego spożycia alkoholu, cukru i otrębów.